Kot a cukrzyca – jaka karma dla kota, który ma cukrzycę?

Mogłoby się wydawać, że cukrzyca to choroba ludzka, ale nic bardziej mylnego. Otóż zwierzęta również mogą na nią zachorować. Cukrzyca typu drugiego to schorzenie, które polega na trudnościach z wykorzystaniem cukru jako jego źródło energii. Cukrzyca u kota to powód do zmartwień, ale może nawet być zagrożeniem życia.

Jakie są objawy cukrzycy u kota?

Jedyną zauważalną przyczyną cukrzycy u kota może być oddawanie częstszego moczu. Również może być to zwiększenie apetytu u kota, ale przy tej chorobie koty znacznie zauważalnie chudną. Kot traci energię i nie ma chęci na zabawy i traci chęci na chodzenie co również jest zauważalne. Zwierzak chory jest osowiały i powolny, nie interesuje go kompletnie nic.

Co może być przyczyną choroby cukrzycowej u kota?

Jedną z przyczyn cukrzycy u kota może być to niedobór insuliny w organizmie, który powoduje wzrost poziomu glukozy. O insulinie więcej dowiemy się na medycznym portalu Medycznie.pl. Co powoduje poważne choroby, jak np. problemy z trzustką a to już może być nowotwór. Cukrzyca nie musi być związana koniecznie z niedoborem insuliny w organizmie, ale może być to uwarunkowane genetycznie, jak i nie stosowny tryb życia. Chodzi tutaj o takie jak otyłość lub brak aktywności fizycznej. Choroba nie jest określana do wieku kota, ale z reguły dotyczy to starszych kotów. Koty zapadają częściej na cukrzycę niż kotki.

Jak można leczyć cukrzycę u kota?

Jednym z podstawowych kroków leczenia kota z cukrzycy jest podawanie kotu insuliny, którą podaje się dwa razy dziennie. Oczywiście insulinę podaje się w postaci zastrzyków.