Czego koty boją się najbardziej?

Wiedza o tym, co Twój pupil uwielbia i odwrotnie – co wywołuje u niego lęk, jest niezbędna, jeśli chcesz wzmocnić nawiązaną więź. Aby to zrobić, należy zwrócić uwagę na ich reakcje i ruchy ciała. Dlatego chcemy wyjaśnić, jakie są największe lęki kotów. Będziesz mógł je rozpoznać po przyspieszonym tętnie, rozszerzonych źrenicach, uszach złożonych do tyłu, szybkim poruszaniu ogona oraz sztywności ciała.

Straszne przedmioty dla kotów

W naszym codziennym otoczeniu istnieją przedmioty lub pokarmy, które ze względu na swój zapach, fakturę lub wielkość wywołują u kotów lęk. Zwróć na nie uwagę, aby trzymać je z dala od swojego kota.

Woda

Ich niechęć do płynnego pierwiastka jest wpisana w kocią naturę. Są jednak rasy, które lubią się nim bawić. Tak jest w przypadku Maine Coona, kota syberyjskiego, norweskiego leśnego, tureckiego Van’a czy kota bengalskiego. Eksperci wskazują, że przyczyna tej niechęci leży w tym, że wiele dzisiejszych ras kotów pochodzi z pustynnych obszarów Chin czy Bliskiego Wschodu, gdzie woda jest raczej towarem deficytowy. Brak kontaktu prymitywnych kotów z wodą doprowadziłby do tego, że ich powszechna niechęć do wody jest rodzajem genetycznego spadku.

Silne zapachy

Zmysł węchu ma dla kotów od urodzenia istotne znaczenie w ich relacjach z otoczeniem. Ten delikatny zmysł węchu nie toleruje silnych zapachów, takich jak cebula, ocet, owoce cytrusowe, alkohol czy benzyna. Nie tolerują też zapachu sosny, brudnego żwirku w kuwecie czy przypraw takich jak m.in. pieprz. Ich zmysł węchu ostrzega je przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Czy wiesz, że ogórki również przerażają koty? Nie tyle z powodu ich zapachu, co dlatego, że ich mózgi utożsamiają je z wężami. Kiedy je widzą, nie mogą się powstrzymać i biegną w przeciwnym kierunku.

Psy

Psy nie są najlepszymi przyjaciółmi kotów. Chociaż mogą żyć razem, to zachowanie psów, z ich głośnym szczekaniem i hałaśliwym bieganiem, na ogół nie podoba się kotom. Nie czują się w ich otoczeniu bezpiecznie. Często dochodzi do nieszczęśliwych wydarzeń z powodu agresji psów, o czym przeczytasz na portalu: pomazowszu.pl

Balony

Ze swoim okrągłym kształtem i ukradkowym, powolnym ruchem w powietrzu, mają dla nich wszystkie cechy niezidentyfikowanego obiektu latającego. Zagrożenie porównywalne z zagrożeniem ze strony drapieżnika. Koty nie lubią balonów, bo tak naprawdę nie wiedzą, czym one są. Ta niepewność ich przeraża.

Nieznajomi

Zarówno obcy ludzie, jak i zwierzęta, które nie należą do ich rodzinnego kręgu, powodują strach.