W jakim wieku wykastrować kota?

Chociaż istnieje popularne przekonanie, że kastracja kota jest okrucieństwem, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, istnieje o wiele więcej korzyści niż przeciwwskazań do kastracji kota. Kastracja samców zmniejsza ich terytorialność, co z kolei ogranicza urazy i walki z innymi kotami.  Ogranicza to również ilość bezpańskich kotów. Jest to problem z którymi się mierzą między innymi mieszkańcy Ostrołęki. Więcej informacji ostrolekainfo.pl

Wiek, w którym należy wykastrować kota

W jakim wieku należy wykastrować kota? Nasze koty mogą być kastrowane w każdym wieku, ale zawsze jest to zalecane od trzeciego miesiąca życia i nie jest zalecane dla kotów starszych lub chorych ze względu na duże ryzyko związane z znieczuleniem. Optymalny wiek kastracji kota zależy od rasy i płci, ale zazwyczaj jest to wiek między 4 a 6 miesiącem życia.

Sterylizacja kota jest zawsze operacją chirurgiczną, która zapewnia niemożność rozmnażania w przyszłości oraz ograniczenie lub nawet całkowity zanik zachowań seksualnych lub zachowań z nich wynikających, takich jak wysoka terytorialność, nieodpowiednie znakowanie terenu, walki między samcami i próby ucieczki.

W zależności od tego, czy mówimy o kocurze czy kotce, kastracja będzie przeprowadzona w taki czy inny sposób:

U samców można wykonać dwie techniki: wazektomię i orchidektomię, przy czym ta druga jest najczęstsza i polega na usunięciu obu jąder, a więc zahamowaniu produkcji testosteronu przez jądra i powstawania plemników, natomiast przy pierwszej z nich przecina się nasieniowody i uniemożliwia wyjście nasienia przez cewkę moczową, ale kot nadal ma instynkt seksualny i produkuje plemniki oraz testosteron.

U samic można wykonać dwa rodzaje operacji: pierwsza polega na usunięciu jajników, a druga na usunięciu jajników i macicy.

Kiedy należy wykastrować kocura?

Kocury rozwijają się bardzo szybko, zwykle nieco wcześniej niż kotki, a w wielu przypadkach mogą zapładniać już w 4 miesiącu życia, dlatego kocury można wykastrować znacznie wcześniej, w wieku około 3 lub 4 miesięcy.

W przeciwieństwie do kotek, u samców nie występuje tak duży wzrost ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory i choroby układu rozrodczego, im dłuższy jest okres między dojrzałością płciową a kastracją, dlatego w rzeczywistości kocur może być wykastrowany zarówno przed osiągnięciem dojrzałości, jak i w wieku dorosłym.

Jednak zawsze lepiej będzie zrobić to wcześnie, aby skuteczniej ograniczyć przyszłe zachowania seksualne i instynkt, ponieważ im koty są starsze, to w wielu przypadkach mogą kontynuować te zachowania nawet po kastracji. Ponadto ryzyko znieczulenia jest mniejsze, a powrót do zdrowia znacznie szybszy, im młodszy kot do kastracji.