Trzymanie kota w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

koty

Nie zawsze możliwe jest wypuszczanie kota na zewnątrz, zwłaszcza gdy nie pozwala na to lokalizacja domu. Aby trzymać kota w mieszkaniu i sprawić, by czuł się swobodnie, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Wymagania dotyczące trzymania kota w mieszkaniu

Ogólnie rzecz biorąc, trzymanie kota na zewnątrz z ewolucyjnej strony jest najbardziej odpowiednie. Jednak nie wszystkie koty się do tego nadają, a środowisko nie zawsze jest sprzyjające. Nawet jeśli mieszkasz w wysokim mieszkaniu lub przy ruchliwej ulicy, nie musisz rezygnować z posiadania kota. Podajemy wskazówki i porady, jak trzymać kota w mieszkaniu i zapewnić mu szczęście.

Koty w wynajmowanych mieszkaniach

Wynajmujący mieszkania często nie są zbyt przyjaźnie nastawieni w stosunku do kotów. Przed adopcją jednego lub kilku kotów należy dokładnie przeczytać umowę najmu. W razie wątpliwości poproś o radę prawnika.

Jeden czy kilka kotów?

Koty wychodzące na zewnątrz mogą wchodzić w interakcje z innymi kotami w sąsiedztwie, kiedy tylko chcą. Kontakty te nie zawsze są pokojowe i czasem wybuchają ostre walki terytorialne. Jednak te walki są naturalną częścią kociego życia. Koty domowe nie mają możliwości poznawania innych kotów. Dlatego wiele osób woli mieć w domu dwa lub więcej kotów. W przeciwnym razie kot spędziłby cały dzień w samotności.

Podstawowym warunkiem posiadania kilku kotów jest to, aby dobrze się ze sobą dogadywały. Najlepiej, aby zwierzęta były w tym samym wieku i tej samej płci. Ponadto rodzeństwo zazwyczaj dobrze się dogaduje przez całe życie.

Wielkość mieszkania

Średnia powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi około 100 metrów kwadratowych. Terytorium kota zewnętrznego wynosi od 3500 do 25 000 metrów kwadratowych. Jednak nie trzeba mieć pałacu, aby mieć kota. To nie wielkość mieszkania jest ważna, ale ilość pokoi i wyposażenie kota. Z reguły powinno się mieć maksymalnie tyle kotów, ile jest pomieszczeń.

Czy kot jest strachliwy, czy ma silną potrzebę schronienia? W tym przypadku kotów, ludzi i psów powinno być maksymalnie tyle, ile jest pokoi w mieszkaniu. Jeśli w mieszkaniu z trzema pokojami są dwie osoby, to jest miejsce tylko dla jednego przestraszonego kota.

A jeśli wybierasz się w podróż z całą rodziną i swoim miauczącym towarzyszem, koniecznie sprawdź najlepsze miejsca dla dzieci w Kielcach, gdzie i Twój kot będzie miał masę frajdy!

Które koty nadają się do życia w mieszkaniu?

Niektóre koty, zwłaszcza te lękliwe, nie chcą nawet widzieć drzwi wyjściowych. Wolą bezpieczeństwo i ciepło domu. Również bardzo stare lub niepełnosprawne koty najlepiej trzymać w domu. Jeśli Twój kot ma chorobę zakaźną, również nie powinieneś wypuszczać go na zewnątrz.

Kot, który nigdy nie był na dworze, prawdopodobnie nie będzie za tym tęsknił. Dlatego może być również szczęśliwy bez codziennego wychodzenia na zewnątrz w celu zwiedzania. Natomiast dawne koty bezpańskie czy gospodarskie to już inna sprawa. Potrzebują wolności i czują się uwięzieni, jeśli nie mogą wyjść na zewnątrz.