Jak zredukować alergię na kota?

Kichanie, katar, czerwone i podrażnione oczy… Alergia na kota nie jest rzadkością, gdyż dotyka od 15 do 30% osób, które już cierpią na inne alergie. Jednak ta nadwrażliwość nie zawsze jest powodem, dla którego nie można posiadać kota. Oto, co powoduje alergię na kota (nie jest to sierść kota, ale białko znajdujące się w jego skórze) i jak sprawić, by nie stanowiła ona problemu – zarówno dla Ciebie, jak i Twojego futrzaka.

Alergia na kota – co ją wywołuje?

Pojawienie się nowego kota w domu może wywołać nieoczekiwaną reakcję: pojawienie się reakcji alergicznej na kota. Od 15 do 30% osób z alergiami cierpi również na reakcje alergiczne na koty lub psy, chociaż wrażliwość na feliny jest prawie dwa razy częstsza niż na psy. Powszechnym nieporozumieniem jest obwinianie sierści kota za reakcję alergiczną, która obejmuje objawy takie jak kichanie, kaszel, wysypki skórne, obfity śluz, a nawet zaostrzenie astmy u osób, które już cierpią na tę chorobę. Jednak to nie futro kota, ale białko w skórze kota, które jest najczęściej odpowiedzialne za epizody alergii na kota.

Jak zredukować alergię na kota?

Miłość do kota może osiągnąć niewyobrażalny poziom, a futrzany przyjaciel może stać się częścią rodziny. Ale co zrobić, jeśli cierpisz na alergię na kota? Istnieją sposoby, aby to ograniczyć i sprawić, by życie w domu z futrzanym lokatorem było znośne. Warto pamiętać, że nie wszystkie koty powodują alergie (w tym artykule przeczytasz, które rasy nie powodują alergii), a przynajmniej nie wszystkie koty wywołują alergie w tym samym stopniu.

  • Zdobądź produkt, który powstrzymuje alergię na kota. Istnieją produkty, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na kota. Skuteczność tych balsamów jest bardzo wysoka (około 60%), a alergia może nawet zniknąć, jeśli dana osoba nie cierpi z powodu innych dodatkowych alergii (roztocza, pyłki, itp.).
  • Nałóż preparat na alergię na kota. Najpierw należy dokładnie wyszczotkować kota. Balsam może być stosowany do raz w tygodniu na początku. Produkt ten usuwa nadmiar sierści z kociej skóry, a wraz z nią możliwość wystąpienia alergii. Ten rodzaj produktu zmniejszającego alergię u kota jest płynny i powinien być stosowany w kierunku wzrostu włosów kota, za pomocą szmatki lub starego bawełnianego ubrania. Powinny być stosowane przez osobę nie będącą alergikiem, ponieważ uwalniają dużą ilość uczulającej kociej sierści.
  • Kot powinien unikać sypialni, gdy w domu jest alergik. Jest to pomieszczenie, w którym spędza się 30-50% czasu: ważne jest również, aby wietrzyć i czyścić sypialnię ze szczególną starannością.
  • Dywany są źródłem kociej sierści: ogranicz ich ilość w domu.
  • Kąpiel kota co tydzień pomaga w walce z alergiami, ponieważ zmniejsza ilość alergenów unoszących się w powietrzu
  • Szczotkowanie kota jest również ważne, aby usunąć sierść wywołującą alergię, zwłaszcza podczas linienia. Pielęgnacja Twojego futrzanego przyjaciela powinna być wykonywana przez osobę nie będącą alergikiem.