Pasożyty jelitowe są bardzo poważnym zagrożeniem dla naszych domowych mruczków. Oprócz zarażenia glistą kocią oraz tęgoryjcem, kot może również zarazić się tasiemcem. Wbrew pozorom nie jest to tak rzadkie zjawisko, jak byśmy tego chcieli. Co powinniśmy wiedzieć o tym rodzaju pasożyta?
Tasiemiec u kotów – sposoby zarażenia
Najczęściej do zarażenia tego rodzaju pasożytem dochodzi w wyniku połknięcia zarażonych pcheł, w czasie pielęgnacji własnego futra. Pchły, jako żywiciel pośredni często są nosicielami tasiemca, dlatego w wyniku połknięcia, jaja pasożyta wędrują przez przewód pokarmowy kota i zagnieżdżają się w jelitach, gdzie żywią się treścią pokarmową.
Nie jest to jednak jedyna metoda zarażenia się tasiemcem przez koty. Czworonogi mogą złapać pasożyta również w wyniku spożycia zarażonego mięsa lub podrobów z nieznanego źródła, a także w czasie polowania na gryzonie lub ptaki. Na złapanie tasiemca narażone są również kocięta, które mogą zarazić się przez mleko matki.
Czy tasiemcem zarażają się tylko koty wychodzące?
Wiele osób, nawet po przeczytaniu powyższych informacji, będzie wychodzić z założenia, że tasiemiec nie zagraża ich kotom, jeśli te nie są wychodzące. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że tym pasożytem mogą zarazić się także zwierzęta, które nie wyściubiają nosa poza cztery ściany mieszkania. Wbrew obiegowej opinii pchły nie są jedynie pasożytem wynikającym z brudu i zaniedbania przez właściciela. Może zdarzyć się, że pojawią się w naszym domu nawet jeśli przestrzegamy wszelkich zasad higieny.
Objawy zarażenia tasiemcem u kotów
Często zarażenie tasiemcem nie daje żadnych poważnych objawów, które skłoniłyby nas do natychmiastowej wizyty w lecznicy weterynaryjnej. Najczęściej do rozpoznania pasożyta dochodzi w wyniku znalezienia na sierści, wokół odbytu, w kale lub legowisku zwierzęcia niewielkich członów tasiemca. Mogą być one zasuszone, lub poruszać się przez jakiś czas. Wyglądem przypominają nieco pestki ogórka – są białe i podłużne. Do charakterystycznych objawów, które można zaobserwować należy ogólne osłabienie, wymioty, świąd w okolicy odbytu czy utrata masy ciała.
Tasiemiec u kotów – profilaktyka
Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się przez kota tasiemcem, warto zapewnić mu regularną profilaktykę przeciwpchelną. Dzięki temu wyeliminowana zostanie jedna z najpopularniejszych dróg zakażenia się tym pasożytem.
Dodatkowo, warto pamiętać o profilaktycznym odrobaczaniu zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, a także błyskawicznym reagowaniu, gdy zaobserwuje się jakiekolwiek odstępstwa od normy, które mogą wskazywać na obecność pasożytów.