Adopcja psa ze schroniska – jak wprowadzić zdrową dietę?

Pies to przyjaciel człowieka. Nie jest to tylko zwierzę, lecz domownik. Oczywiście bardzo dobrym aktem humanitaryzmu jest adopcja zwierzaka ze schroniska. Jednak trzeba pamiętać, że wbrew pozorom czeka Was ogrom pracy i zaangażowania, bo czworonóg musi się przyzwyczaić do nowego domu, nowych warunków i nowej sytuacji. Ale z czasem zobaczycie radość w jego oczach i szczęście przejawiające się ciągle merdającym ogonkiem. Ale trzeba też pamiętać, aby zmienić psiakowi dietą, bo często choć wolontariusze starają się i robią co mogą, to niestety nie mogą zapewnić podopiecznym najlepszego jedzenia.

Cierpliwość to podstawa

Nie ma się co oszukiwać psiak, gdy trafi do Waszego domu może czuć się niekomfortowo i wręcz przejawiać strach. W końcu do schroniska trafiają niechciane, porzucane i często nader skrzywdzone zwierzęta, zatem każdy nowy opiekun powinien dać im czas na zaaklimatyzowanie i ponownie zaufanie człowiekowi. Cóż, czasami pies może mieć problem z zachowanie czystości i wcale Wam nie robi na złość, lecz zwyczajnie się stresuje. Naprawdę niezbędna jest cierpliwość. Nie poddawajcie się, gdy Wasz nowy czworonóg nie będzie chciał się Wam dać pogłaskać czy nawet powarczy na Was. Musicie nauczyć się z nim żyć i gdy poczuje, że jest u Was bezpieczny, to na pewno już wtedy odwdzięczy się Wam za miłość jaką go obdarzacie. Trzeba też pomyśleć o zmianie diety, bo nie ma się co oszukiwać, w wielu schroniskach psiaki jedzą tanią karmę, która często je uczula i powoduje dyskomforty czy wypadanie sierści. Jednak zmiana karmy musi odbywać się stopniowo, bo tylko wtedy macie pewność, że nie zaszkodzi Waszemu przyjacielowi.

Jak zmienić karmę?

Karmę należy zmieniać powoli. Tutaj zasada jest jedna, nawet jeżeli pies do tej pory jadał niezbyt dobrą i wartościową karmę, to niestety nie można zmienić jej radykalnie, bo zwyczajnie może to spowodować problemy z brzuszkiem. Dlatego na początku do jego głównej karmy dodajecie kilka ziarenek nowej, która jest zdecydowanie wyższej jakości. Karma dla psa Acana jest tutaj świetnym wyborem. Przede wszystkim jest bardzo dobrze przyswajalna i rzeczywiście pozytywnie wpływa na układ trawienia, odpowiednio go regulując. Dodatkowo też psiaki ją uwielbiają. Po kilku dniach można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej, a więc 25% obecnego pokarmu można zastąpić nowym. Oczywiście należy go wymieszać. W kolejnym kroku do 2-3 dni można zwiększać udział nowej karmy o 25%, aż do czasu, gdy karma będzie zmieniona w 100%. Nie zapominajcie jeszcze o tym, że pies musi mieć zawsze dostęp do chłodnej i czystej wody. Jednocześnie wielu opiekunów chce wdrożyć zwierzakom także jedzenie mokre i bardzo dobrze i tutaj zasada jest dosyć podobna, bo na początek dajecie zwierzaczkowi pół do jednej łyżki karmy mokrej. Po kilku dniach jeżeli jest dobrze tolerowana, to możecie ową ilość zwiększyć i tak po tygodniu czy dwóch zwierzak może jadać nie tylko suchą lecz i mokrą karmę.

Dobra karma dla psa, czyli jaka?

Dobra karma dla psa jest wysokiej jakości, a to oznacza, że nie należy kierować się ceną, lecz dokładnie czytać skład. Na pewno świetnym przykładem jest karma Acana dla psa, która rzeczywiście jest dobrze tolerowana. Dostępna jest w szerokiej gamie smakowej. Przygotowana jest na bazie pełnowartościowych składników. Otóż musicie wiedzieć, że pies jest mięsożercą, dlatego też jego karma powinna być przygotowywana na bazie wysokiej jakości białka, które jest dobrze przyswajalne. Dodatkowo im mniej konserwantów, tym lepiej. Podobnie rzecz wygląda ze zbożem, które zwierzętom nie jest zupełnie potrzebne.

Co jeszcze wprowadzić do diety psa?

Choć pies jest mięsożercą, to od czasu do czasu, jeżeli lubi, można podać mu kawałek banana czy też jabłka. Może być to świetna przekąska. Dodatkowo nie zaszkodzą też smaczki, ale rzecz jasna muszą być na wysokiej jakości składnikach. Najlepiej, aby to było suszone mięso. Można wysuszyć je samodzielnie, ale można też kupić gotowe produkty. Ciekawym wyborem są też ciasteczka z wątróbki, które banalnie prosto przygotować. Zatem możliwości je wiele.

Poza odpowiednim jedzeniem trzeba też pamiętać o ruchu, ale i zabawie. Kontakt z opiekunek jest niezbędny dla prawidłowej socjalizacji zwierzęcia, ale też jego szczęścia.