Po czym poznać, że kot się stresuje?

Wbrew powszechnym przekonaniom o tym, że koty to istoty mające w zwyczaju niczym się nie przejmować, są to jednak zwierzęta niezwykle wrażliwe i wyczulone na wszelkiego rodzaju zmiany. Niestety nieznaczące z perspektywy człowieka zmiany mogą być ogromnym szokiem dla kota, który nie potrafi poradzić sobie w odpowiedni sposób z generującym się samoistnie stresem. Dla kotów każdy stres może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych.

Co może być przyczyną stresu i jak pomóc pupilowi się z nim uporać?

Najczęstszą przyczyną stresu kota jest pojawienie się nowego lokatora w domu. Lokatorem może być nowy zwierzak lub osoba, która w mniemaniu kota jest przyczyną życiowego zamieszania. Pierwsze objawy permanentnego stresu mogą objawiać się uciekaniem kota w miejsca, w których do tej pory raczej nie przesiadywał. Takim miejscem może być szczelina pod łóżkiem i inne trudno dostępne kryjówki. Znacznie poważniejszym objawem są wymioty, a także krwiomocz, który jest dosyć powszechnym zjawiskiem wśród kotów i może prowadzić do poważniejszych dolegliwości.

Kotek w takich sytuacjach jest dosłownie sparaliżowany przez stres, a jego mięśnie są bardzo mocno zaciśnięte. Takie napięcie całego ciała powoduje, że nie jest w stanie we właściwy sposób załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Jak pomóc kotu?

W takich sytuacjach należy reagować natychmiast i udać się do weterynarza, który nie tylko poda leki przeciwzapalne, ale również rozkurczowe. Jeśli jesteśmy z Piły lub okolic, to warto odwiedzić portal https://www.infopila.pl/ i znaleźć polecanego weterynarza.

Kot potrzebuje na takim etapie spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Warto wobec tego przytulać, ale jednocześnie pozwolić kotu przebywać w swoim towarzystwie i w miejscu, w którym nie będzie narażony na hałas czy innego rodzaju zakłócenia. Zapalenie pęcherza spowodowane długotrwałym stresem może być niebezpieczne, dlatego ważnym jest monitorowanie pupila w sytuacjach wiążących się z życiowymi zmianami.