Insulina jest hormonem, który jest wytwarzany przez trzustkę. Dzięki insulinie właśnie kocie komórki mięśniowe, wątrobowe i tłuszczowe mogą pobierać potrzebną do funkcjonowania glukozę z krwi. Poprzez ten mechanizm poboru organizm dostarcza sobie tak potrzebną energię, potrzebną przecież do najważniejszych procesów życiowych. Gdy mechanizm dostarczania energii jest zaburzony to patologiczny poziom cukru we krwi od razu wzrasta i jest z konieczności usuwany przez nerki. Organizm, który jest pozbawiony tych podstawowych źródeł energii, jest zmuszony pobierać go z rozpadu tłuszczu i białka. Taka sytuacja powodować może stopniowe zatruwanie organizmu. Równocześnie powstają ciała ketonowe, które zatruwają organizm zwierzęcia.
Wyróżniane są dwa typy cukrzycy:
Cukrzyca pierwotna:
Typ 1: jest to bardzo, bardzo mało znana i rzadka forma cukrzycy, polegająca na niszczeniu komórek trzustki przez własne komórki układu obronnego;
Typ 2: jest to amyloidoza trzustki która związana jest ze zmianami starczymi.
Cukrzyca wtórna:
Typ 3: przyczyną są zaburzenia hormonalne:
-nadczynność hormonów tarczycy
-nadczynność kory nadnercza
-wywołane stosowaniem sterydów bądź podobnych
-wywołane używaniem antykoncepcji hormonalnej u kotek
-wywołane permanentnym stresem kota
Występowanie cukrzycy u kotów
Cukrzyca pojawia się najczęściej u tygrysków dopiero powyżej 10 – tego roku życia, głównie u samców- kotów, co ma związek z małym fizjologicznym poziomem insuliny w organizmie. Na zwiększone występowanie tej choroby, narażone są przede wszystkim koty rasy syjamskiej i birmańskiej.
Przyczyny zachorowań na cukrzycę u kotów
Przyczyn zachorowań na cukrzycę jest dużo, może być wywołana przez wiele czynników chorobotwórczych. Poza wrodzoną predyspozycją do cukrzycy, czynnikiem który zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę jest otyłość (na co składa się niewłaściwa dieta kota i ciągły brak ruchu na świeżym powietrzu). Częściej cierpią na cukrzycę koty starsze oraz samce. Cukrzyca może być rezultatem zażywania leków takich, jak np. progestagenów lub glikokortykoidów. Może być także konsekwencją poważnych schorzeń tj. : rak trzustki, nadczynność tarczycy czy guz przysadki.
Objawy cukrzycy u kotów
Do najczęstszych objawów cukrzycy zalicza się: nadmierne pragnienie kota duża ilość i częstotliwość oddawanego moczu do kuwety z czym wiąże się odwodnienie organizmu; zwiększony apetyt u kota, częste podjadanie.