Cukrzyca u kotów

Do objawów, które współtowarzyszą  cukrzycy zaliczyć można: wzmożone pragnienie na picie,  wzmożone wydalanie moczu, coraz częstsze wizyty w toalecie,  gwałtowna utrata masy ciała i błyskawiczne chudnięcie, wzmożony apetyt i częstsze wizyty w kuchni. Dodatkowo mogą niekiedy towarzyszyć : kompletny brak apetyty, torsje bez wyraźnego powodu, nagła apatia u zwierzęcia który do tej pory tryskał energią, osowiałość i smutny humor psa lub kota, w niektórych przypadkach dojść może do zanikania mięśni na  grzbiecie,  pokrycie łupieżem i tłustość oprawy włosowej szczególnie na grzebiecie, a także wielokrotne wspominane już powiększenie narządów wewnętrznych w tym  wątroby i nerek.

Tylko raz na kilkanaście przypadków  pojawiają się  lub mogą się pojawić  objawy neurologiczne których objawem może być na przykład opieranie kończyny na całej powierzchni stopy u kotów.   U psów diagnozowanie tej częstej choroby zwanej cukrzycą polega głównie i  przede wszystkim na uzyskaniu danych psa i jego zachowania od właściciela, badaniach laboratoryjnych,  zrobieniu psu bądź kotu RTG, jak również badania USG. Leczenie a raczej zaleczanie cukrzycy, bo jest to choroba nieuleczana polega na  podawaniu choremu zwierzakowi  insuliny, i pilnowaniu poziomu cukru we krwi.

Objawy choroby serca u kota

Pozostałe elementy terapii psa bądź kota cukrzyka dobiera już lekarz prowadzący jego chorobę. Do zadań, które musi wykonać właściciel zwierzaka można zaliczyć m.in. :  zadbanie o dobrą kondycję psychiczną chorego zwierzaka, a przy okazji także  o zbilansowaną i zdrową dietę swojego pupila. Najważniejszym z zadań  głównie jest zapisanie i wdrożenie stałych pór posiłków u zwierzaka i dostosowanie ich do godzin i dawek podawanej insuliny.

Z diety cukrzyków- kotów na wieki wieków  należy wyeliminować  posiłki miękkie,  wilgotne i te gotowe z supermarketu. Kot czy pies musi  być karmione jedzenie o stałej wartości kalorycznej , dieta musi być  bogata w białko, łatwostrawne i lekkie do jedzenia węglowodany oraz włókno  mięsa surowe (dostępne są też karmy komercyjne i popularne w wersji  dla chorującego zwierzęcia, dostępne do kupienia u każdego weterynarza). Koty chorobliwie grube muszą zmienić żywienie i karmę oraz być  karmione karmą o dużo mniejszej  kaloryczności, zdrowej i bez tłuszczu.  Natomiast, te mruczki  które są wiecznie chude i nie mogą przybrać na wadze, powinny dostawać bardziej tłuste  posiłki bogate w kalorie.