Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry określane jest również wypryskiem kontaktowym. To właśnie na skórze pod wpływem kontaktu (bezpośredniego) z alergenem, na który jest uczulona osoba/ pies/kot pojawiają się istotne zmiany w formie bąbli, jak i również pęcherzyków czy pokrzywki. Wskazuje się, iż klinicznie wyróżnia się następujące postacie opisywanej choroby:
• wyprysk ostry,
• wyprysk przewlekły.
Należy zaznaczyć, że choroba przebiega w pewnych fazach (dokładniej mówiąc dwóch). Pierwsza z nich to faza tak zwanej indukcji, która polega na określonej penetracji związków chemicznych w głąb pewnego naskórka oraz tworzeniu kompleksów z białkami. Wskazuje się, że druga faza choroby to tak zwana faza wyzwalania reakcji alergicznej. Ma ona więc na celu prezentację kompleksów, między innymi limfocytów T. Wskazuje się, iż zostają one swoiście uczulone na alergen. Z tegoż powodu po kontakcie z uczulającą określoną substancją poszczególne limfocyty aktywują się oraz ujawniają się objawy kliniczne w pewnej postaci wypryskowych zmian skórnych. Powinno się pamiętać, że zapalenie skóry pod kątem alergicznym objawia się pewną grudką wysiękową, jak i również pęcherzykiem. Zatem ogniska wyprysku kontaktowego nie są jednak wyraźnie odgraniczone od tegoż otoczenia. Często towarzyszy im jednak dokuczliwy świąd. Wskazuje się również, że określone zmiany skórne ustępują bez pozostawienia określonego śladu. Zatem inne objawy alergicznego – kontaktowego zapalenia skóry to między innymi:
• rumień o określonych – wyraźnych krawędziach,
• łuszczenie się danego naskórka,
• obrzęk z licznymi pęcherzykami.
W związku z czym okolice ciała, w których pojawia się dany wyprysk kontaktowy to określone narządy płciowe oraz skóra okolicy oczodołów.
Wskazuje się, że alergiczne kontaktowe zapalenie skóry w odróżnieniu od tak zwanego podrażnieniowego ma określone podłoże immunologiczne. Wskazuje się, że reakcja ta rozwija się w związku z odpowiedzią na substancje niewykazujące jednak właściwości drażniących. W związku z czym przed wywołaniem poszczególnych objawów klinicznych wymagana jest faza indukcji. To właśnie ta faza może trwać od niespełna sześciu miesięcy, a skutkuje to tym, iż trwa nawet do dwóch lat. Zgodnie z przyjętymi zapisami zaznacza się, iż najistotniejszymi komórkami, które biorą udział w określonej odpowiedzi immunologicznej są tak zwane limfocyty T, które są odpowiedzialne za czwarty typ występującej nadwrażliwości.