Żywienie kotów z cukrzycą

Ryzyko wystąpienia tej bardzo ludzkiej przecież cukrzycy zachodzi u kotów niemal w każdym wieku, jednakże średnio w czasie zdiagnozowania mają one około 10 lat. Trochę częściej cukrzyca występuje u kastrowanych samców. Brak jest specyficznych predyspozycji rasowych co do tej choroby.
Jeśli już nasz pupilek został zdiagnozowany jako kot-cukrzyk,  ważnym jest aby trzymać się kilku ważnych i podstawowych zasad. Do cukrzycy predysponowane są przeważnie koty bardzo otyłe, chociaż jak na ironię jednym z jej objawów jest gwałtowne chudnięcie i spadek masy ciała. Jeśli już dopuściliśmy do znacznej utraty masy ciała naszego zwierzęcia powinniśmy zwrócić  też uwagę, aby w karmie którą mu podajemy nie było obniżonego poziomu kalorii. Bo Kot musi wrócić do prawidłowej masy ciała. Niedożywienie kotka nasila bowiem kwasicę ketonową (która jest efektem cukrzycy) i osłabia układ odpornościowy zwierzaka. Nie wolno natomiast dopuścić do otyłości. Jedną  z zasad jest więc regularne monitorowanie masy ciała kota.
Ogólna zasada w żywieniu kocich  wersji cukrzyków jest taka, że karma musi  zawierać małą ilość węglowodanów (cukrów), w przeciwieństwie  do zwiększonej ilości białka. Pamiętajmy, że koty są jednak  mięsożercami i ich organizmy są perfekcyjnie przystosowane do wykorzystywania białka występującego w mięsie jako źródła swojej energii, ale potrafią  niestety i nie są w stanie metabolizować większych ilości takich węglowodanów. Dlatego również zmiana żywienia może mieć bardzo duży i diametralny wpływ na przebieg choroby, długość jej trwania, rekonwalescencję, a może także doprowadzić do remisji (ustąpienia objawów cukrzycowych). Często wtedy zmniejszona zostaje konieczna do tej pory dawka dawanej insuliny. W kontrolowaniu cukrzycy u naszego kota to właściwe żywienie i dieta odgrywa bardzo poważną rolę. Nasz pupil powinien otrzymywać posiłki o stałych wartościach kalorii, bardzo podobne tematycznie. Zaleca się pokarm, zawierający wysokiej jakości białko i łatwostrawne u kota węglowodany oraz dodatek w postaci argininy i chromu.
Jaka karma dla kota z cukrzycą?
Żywiąc i karmiąc kociaka  który ma nieprzyjemność  chorować  na cukrzycę, można stosować karmy i puszki  specjalnie przeznaczone dla zwierząt chorujących na tę chorobę. Karma dla kota zmagającego się z  cukrzycą powinna zawierać śladową ilość węglowodanów (cukrów) i zwiększoną ilość białka, potrzebnego kotu. Taki skład determinuje fakt, że węglowodany powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.