Objawy choroby serca u kotów

Omawiając choroby serca powinniśmy rozpocząć od przedstawienia istoty serca. Zatem jest to pompa tłocząca krew, narząd, który jest zbudowany z przedsionków: prawego i lewego. Wskazuje się,  że serce ma kształt stożka, a co za tym idzie ma podstawę zwróconą do góry w prawym kierunku idąc w tył. Poza tym serce jest umiejscowione w obrębie klatki piersiowej w tak zwanym worku osierdziowym.


Na początku pragnę wskazać, że koty są znane z tak zwanego trudnego kociego języka. Koty są niebywale tajemnicze, a jednocześnie pełne gracji oraz przez wielu uważane za piękne stworzenia, których owy język jest nieodgadniony oraz trudny do zrozumienia. Nakreśla się, iż wiele kotów ma problem … borykają się z chorobą serca. Wskazuje się, iż w wielu przypadkach występują swoiste kłopoty z diagnozowaniem. Przedstawia się,  że  kot ma problemy z sercem, a jego wykrycie jest niebywale trudne, skutkuje to tym, iż nie daje wyrazistych objawów płynących z zewnątrz. Wskazuje się również, że zauważalną tak zwaną niewydolnością oddechową.

Faktem jest, iż koty, w momencie gdy z organizmami dzieje się coś niepokojącego zachowują się w sposób zróżnicowany – przedstawia się, iż stają się one płochliwe, ale i również znikają przede wszystkim w ciemnych kątach pokojów, poza tym przestają się myć. Wskazuje się również, iż bywają one agresywne bez powodu. Specjaliści jednak informują, że wszystkie zachowania dobrze mogą wskazywać na stres bądź inną chorobę, ale wskazuje się, iż nie jest to na pewno serce. Eksperci wskazują, że właściciel powinien nabyć umiejętność nasłuchu serca swojego pupila. W związku z czym diagnozowanie chorób kardiologicznych u badanych kotów wymaga uważnego, a zarazem regularnego osłuchiwania serca. Przedstawia się również sytuację, iż przy okazji występujących okresowych wizyt u określonych lekarzy weterynarii. Należy jednak pamiętać, że z osłuchiwaniem nie jest zawsze idealnie.

To właśnie kocie serce bije dość szybko oraz usłyszenie szmerów w badanym sercu kota wskazujących na pewną dysfunkcję, jest trudne. Tego samego zdania są również doświadczeni lekarze weterynarii. Rozpoczynając od kociąt wskazuje się, że rodzą się one z wrodzona wadą serca, a jednocześnie w zdecydowanej większości wspomnianych przypadków nie dożywają określonego wieku dojrzałego. Wskazuje się, że wczesne zdiagnozowanie opisywanej choroby może tak małej istoty nie uratować, bowiem jest niewiele leków oraz sposobów leczenia w określonym przypadku.