Kardiomiopatia przerostowa u kotów

Przedstawiając kardiomiopatię przerostową jako pierwotną chorobę serca wskazuje się, że jest jedną z najczęstszych przyczyn występujących zgonów młodych ludzi, a skutkuje to tym, że prawie sześćdziesiąt procent to przypadki jednostek blisko spokrewnionych, czyli tak zwana rodzinna kardiomiopatia przerostowa. Zatem u ludzi kardiomiopatia związana jest z mutacją jednego genu dziedziczącego się pod kątem genu dominującego autosomalny.

Niektórzy specjaliści donoszą o większej skłonności określonych ras kotów do przedstawionej choroby. Ówcześnie opisano typowe dla tej zmiany u takich ras jak: maine coon, norweskich leśnych, jak i również syberyjskich, brytyjskich krótko- oraz długowłosych. Poza tym zalicz się do nich tureckie rasy van, sfinksów, bądź devon rex. Musimy jednak pamiętać, iż najczęściej to kardiomiopatia przerostowa występuje u tak zwanych domowych kotów europejskich. Poza tym podobna jak u ,,nas” choroba rozwija się u licznych kotów rasy ,,maine coon”.

Określane są one tak zwanym modelem kardiomiopatii rodzinnej poszczególnych osób.  Spośród nabytych już w dzieciństwie  kota chorób serca dużą grupę stanowią kardiomiopatie. Jak możemy przeczytać w definicji zgodnej z zaleceniami WHO kardiomiopatia to choroba mięśnia serca związana z jego  nieprawidłowym działaniem, bo w sercu  dochodzi do zmiany rozmiaru komory lub obu komór oraz czy zmiany częstości  kurczliwości mięśnia sercowego. U kotów w szczególności dochodzi do powstawania kardiomiopatii typu przerostowego.

To rodzaj choroby o podłożu genetycznym występujący u kotów, psów, świń oraz co oczywiste- ludzi. Jak jest przekazywana i dziedziczona nie jest niestety na razie wiadomo. Wiadomo jednak że stanowi największą z  przyczyn niewydolności krążeniowej, powstawania zakrzepu w różnych miejscach i  oraz może powodować tzw. nagłą śmierć sercową. Ostatnio przeprowadzone badania w Stanach Zjednoczonych oraz Europie doprowadziły wreszcie do wykrycia i zbadania  jednego z genów odpowiedzialnych za powstanie lub nasilanie kardiomiopatii przerostowej. Tło genetyczne choroby udowodniono u rasy Maine Coon oraz ostatnio u rasy Ragdoll. Klasyczna forma tej choroby powstaje, gdy dochodzi do złego i zbyt dużego pogrubienia mięśnia sercowego, głównie lewej komory.